لطفا صبر کنید ...

انواع زگیل تناسلی

2022-02-09 توسط admin0

انواع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی
انواع زگیل تناسلی

انواع مختلفی از زگیل تناسلی وجود دارد و درمان مورد نیاز برای افراد، به نوع و اندازه زگیل ها بستگی دارد. انواع زگیل تناسلی توسط یک ویروس به نام HPV  ایجاد می شوند. این عارضه با نام “کاندیلوما” یا “زگیل آلت تناسلی” و “زگیل مقاربتی” نیز شناخته می شود. این زگیل ها معمولاً به شکل توده های همرنگ با پوست، که در ناحیه تناسلی و مقعد یا اطراف آن قرار دارند، مشاهده می شوند. بیشتر زگیل های تناسلی بدون درد هستند و به صورت خوشه ای بروز پیدا می کنند. در صورت مشاهده ی این نوع زگیل ها، باید فرد مبتلا قبل از برقراری رابطه جنسی، تحت درمان قرار گیرد؛ زیرا این عارضه به شدت مسری می باشد.

 

تشخیص زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولاً بر اساس شکل ظاهری آن تشخیص داده می شود. پزشک در هنگام معاینه، تمامی توده ها و برجستگی های مشکوک را به دقت بررسی می کند. از آنجایی که ممکن است، زگیل‌ ها روی دهانه رحم یا درون واژن رشد کنند، پزشک می تواند با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم، این نواحی را نیز بررسی نماید. هر چه زگیل تناسلی سریع‌ تر تشخیص داده شود، می‌توان زود تر فرایند درمان آن را آغاز کرد. از این رو، بهتر است در صورت بروز هر گونه علایم مشکوک، در اسرع وقت برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید.

 

زگیل تناسلی در زنان

اشکال مختلف زگیل تناسلی، ممکن است در درون یا اطراف واژن، فرج، مقعد یا نزدیک گردن رحم بروز پیدا کند. در اغلب موارد، زگیل‌ ها بسیار کوچک هستند، و قابل رویت نمی باشند. زگیل‌ های داخل واژن یا مقعد، ممکن است برای فرد احساس ناراحتی ایجاد کنند، یا اصلاً علائم مشخصی از خود بروز ندهند.

 

زگیل تناسلی در مردان

شیوع زگیل تناسلی در مردان کمتر از زنان می باشد. این نوع زگیل ها اغلب در نوک آلت تناسلی ظاهر می شوند؛ اما به خصوص زمانی که ویروس از طریق رابطه مقعدی انتقال می یابد، ممکن است در اطراف مقعد نیز بروز پیدا کنند. انواع زگیل ها بین یک تا سه ماه پس از عفونت به ویروس HPV ظاهر می شوند. در حدود نیمی از موارد، زگیل روی بدنه آلت تناسلی، و معمولاً درست زیر پوست ختنه‌گاه، بروز پیدا می کند.

بهترین راه تشخیص ابتلا به عفونت HPV، معاینه توسط پزشک می باشد. در صورتی که فکر می‌کنید، ممکن است این عارضه به شما سرایت پیدا کرده باشد، جهت پیشگیری از بروز عوارض خطرناک و جلوگیری از انتقال عفونت به دیگران، در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

 

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

انواع زگیل تناسلی
انواع زگیل تناسلی در مردان و زنان

بیش از صد سویه مختلف از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد؛ اما تعداد اندکی از این ویروس ها، عامل به وجود آمدن بیشتر انواع زگیل تناسلی (و همچنین زگیل مقعد) می باشند. اکثر زگیل‌های تناسلی توسط سویه های HPV 6 و HPV 11 ایجاد می‌شوند. این زگیل‌ ها معمولاً به مدت 6 ماه رشد می‌کنند، و سپس رشد آن‌ ها متوقف می گردد. سایر سویه های HPV می توانند باعث ایجاد زگیل در پاها یا دستان افراد شوند. انتقال پذیری این نوع زگیل ها، از زگیل تناسلی کمتر می باشد. چند سویه از HPV به عنوان سویه های پرخطر شناخته می شوند؛ زیرا می توانند در ایجاد سرطان های خاصی (مانند سرطان دهانه رهم) نقش داشته باشند.

 

خونریزی واحساس خارش

ممکن است خوانده باشید، که زگیل تناسلی می تواند “درد خفیف” ایجاد کند و احساس خارش یا خونریزی داشته باشد؛ اما در واقع، این حالت فقط در موارد نادر اتفاق می افتد. (هنگامی که اندازه زگیل از حد خاصی بزرگ‌ تر شود، و یا بر روی زگیل ها خراش ایجاد گردد). در صورتی که فکر می‌کنید، ممکن است به زگیل تناسلی متبلا شده باشید، مساله را با پزشک خود در میان بگذارید. برای پیشگیری از خونریزی، تا حد امکان از تحریک و خراشیدن ناحیه پرهیز نمائید.

 

آیا ترشحات مردان نرمال است؟

زگیل تناسلی و سرطان

انواعی از ویروس HPV که باعث بروز زگیل تناسلی می گردند، با انواعی از این ویروس که در ایجاد سرطان نقش دارند، متفاوت می باشند. سویه های پرخطر ویروس HPV، که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند، باعث ایجاد توده و زگیل نمی شوند. در نتیجه می‌توان اظهار داشت که زگیل تناسلی، به توده سرطانی تبدیل نمی گردد. انجام دادن مرتب آزمایش پاپ اسمیر برای زنان، از اهمیت بالایی برخوردار است. پزشکان توصیه می‌کنند همه زنانی که در سنین بین 25 الی 64 سال هستند، برای تشخیص ابتلا به عفونت HPV، به طور مرتب آزمایش های غربالگری را انجام دهند. در صورتی که نمی دانید، آزمایش بعدی شما چه موقعی باید انجام گردد، می‌توانید از پزشک خود در این باره سؤال کنید.

 

زگیل تناسلی و بارداری

در صورتی که اندازه زگیل تناسلی بزرگ باشد، ممکن است در هنگام زایمان مشکلاتی را ایجاد کند.

برخی از روش‌ های درمان این عارضه، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نمی باشند.

در صورت بروز هر گونه علائم مشکوک، برای تشخیص و ارائه درمان متناسب، به پزشک یا ماما مراجعه نمایید.

 

درمان انواع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولاً نرم و مرطوب است و در “خوشه های” سه الی چهار تایی مشاهده می شود. با این حال، قابل توجه است که شکل بروز این عارضه، می‌ تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد. برخی از افراد فقط یک یا دو زگیل خواهند داشت، در حالی که در برخی افراد دیگر، ممکن است تعداد زیادی زگیل های جدا از هم مشاهده شود. در صورتی که زگیل ها در مراحل اولیه تحت درمان قرار نگیرند، می توانند رشد کنند و خوشه های کوچک تشکیل دهند. این خوشه ها دارای شکلی مشابهه با گل کلم، و همرنگ پوست می باشند.

 

برخی از انواع زگیل تناسلی، به ویژه انواع کوچکتر، نسبت به سایر انواع آن راحت تر درمان می شوند. به طور مشابه، زگیل‌هایی که روی پوست مرطوب رشد می‌ کنند، نسبت به زگیل‌ هایی که روی پوست خشک قرار دارند، بهتر به درمان پاسخ می‌ دهند. انواع زگیل را می توان با کرم هایی مانند کندیلین (Condyline)، وارتیکون (Warticon) و آلدارا (Aldara) درمان کرد. ممکن است لازم باشد، به یک متخصص پوست مراجعه نمائید و در مورد گزینه‌ های درمانی دیگر مشورت بگیرید؛ به ویژه در مواقعی که زگیل‌ها بسیار بزرگ هستند، تعداد زگیل ها زیاد است، یا با استفاده از این کرم‌ ها علائم بهبود پیدا نکرده اند. درمان های دیگر می تواند شامل برداشتن زگیل توسط جراحی، استفاده از کرایوسرجری (منجمد کردن زگیل به وسیله نیتروژن مایع) یا درمان با لیزر باشد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


logo-white-footer

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.
لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر بهرام منصوری می باشد