همه چیز در مورد لیزر

موی زاید چیست؟ و چگونه باید آنرا از بین برد؟

مقدمه :

بسیاری از خانم ها از داشتن موی زاید روی صورت یا بدن خود رنج می برند. این ناراحتی نسبتا شایع در اغلب موارد ظاهر خانم ها را برایشان آزاردهنده و ناخوشایند می کند و حتی تاثیر منفی در روحیه آنها می گذارد. از این رو همه کسانی که چنین مشکلی دارند در پی روش هایی هستند که از شر این موها خلاص شوند اما قبل از هر چیز باید بدانید که این موهای زاید اگر به صورت ریشه ای و اساسی درمان نشوند به حالت اولیه خود برمی گردند.

 • موی زاید چیست؟

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که به هر مویی در بدن، موی زاید نمی گویند. بعضی از افراد به طور طبیعی بدنشان پرمو است و این مساله به صورت ژنتیکی در آنها دیده می شود. به طور کلی رشد موی بیش از حد در خانم ها مطلوب و خوشایند نیست و برای آنها مشکل ساز می شود. موی زاید به موهای ضخیم و تیره ای می گویند که در خط میانی بدن مثل صورت، چانه، گلو، سینه و دور ناف دیده می شوند. در واقع موهای زاید با موهای سراسر بدن فرق می کند و رشد بیش از حد آنها موجب مشکل و ناراحتی در خانم ها می شود.

 • دلیل به وجود آمدن موهای زاید چیست؟

هیرسوتیسم نام اصلی و مشکل رشد موهای زاید در بدن خانم هاست. این ناراحتی معمولا سال های بعد از دوران بلوغ در خانم ها آشکار می شود. به طور کلی دو دلیل اصلی برای به وجودآمدن هیرسوتیسم وجود دارد.

 1. هورمون های مردانه در زنان از تخمدان و غدد فوق کلیوی ترشح می شوند. زمانی که ترشح این هورمون های مردانه در بدن زنان افزایش می یابد باعث رشد غیرطبیعی موهای ضخیم و تیره در نواحی مختلف بدن خانم ها می شود. معمولا زنانی که کیست های متعدد در تخمدان خود دارند با این ناراحتی مواجه می شوند.
 2. دلیل دیگر، این است که گیرنده های موی بعضی از خانم به مختصر هورمون مردانه ای که در بدن آنها ترشح می شود واکنش نشان می دهد. آسیب تخمدان و بیماری غدد داخلی می تواند موجب هیرسوتیسم در خانم ها شود. بنابراین افزایش بیش از حد سطح هورمون های مردانه و حساسیت به آنها باعث ازدیاد موهای زاید در بدن می شود.

همچنین در مواردی به هم ریختگی هورمون ها در بدن خانم ها باعث رشد بیش از حد مویی که وابسته به آندروژن یا هورمون های مردانه است , می شود.

 • علایم ناراحتی هیرسوتیسم در خانم ها چیست؟

ریزش مو در ناحیه دو طرف پیشانی نیز یکی دیگر از علایم ناراحتی موهای زاید در خانم هاست.

اگر در بدن یا صورت خود با افزایش ناگهانی و غیرطبیعی مو روبه رو شدید، بدانید که این یکی از علایم هیرسوتیسم است، بنابراین به پزشک مراجعه کنید و در پی برطرف کردن آن باشید. آیا هیرسوتیسم در دوران بارداری خانم ها تاثیر می گذارد؟

بعضی از خانم ها هستند که قبل بارداری دچار هیرسوتیسم می شوند اما بعد از زایمان اثرات این ناراحتی به کلی برطرف می شود. در مورد خانم هایی که در دوران بارداری با رشد موهای زاید در بدن روبه رو می شوند باید بگوییم که این موها نیز پس از زایمان از بین می روند.

 

 • راه های درمان این گونه موهای زاید چیست؟
 1. دارو درمانی
 2. لیزر
 3. الکترولیز

که بهترین متد درمانی , ترکیب روشهای درمانی می باشد .

دارو درمانی :

استفاده از داروهای ضد آندروژن ( ضدهورمونهای مردانه ) که باعث خنثی شدن آندروژن و جلوگیری از ترشح هورمونهای مردانه می شود و تاثیرات این هورمونها را تاحد زیادی کاهش می دهد .

لیزر :

رفع موهای زائد بوسیله لیزر،یکی از رایج ترین متدهای زیبایی است . پیگمنت های موجود در مو اشعه را جذب می کند و موها را درون پیاز مو از بین میبرد.انواع مختلفی از لیزرها و منابع نوری می تواند برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار گیرد.

درمان موهای زائد یک روش غیر تهاجمی است که باعث کاهش دائمی و طولانی مدت موهای می شود ولیزر می تواند موهای زائد بدن و صورت را حذف کند و برای انواع پوست با رنگهای مختلف قابل استفاده می باشد. لیزر یک پالسی از نور است که بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف تبدیل به گرما میشود و به فولیکول مو نفوذ می کند در این روش امکان مجدد رویش مو ازبین می رود و به پوست آسیب گرمایی نمیرسد.

به خاطر تفاوت افراد و تفاوت الگوی رشد موها،درمان برای هر فرد متفاوت است ،به طور متوسط هر فرد برای لیزر موهای زائد بین 3 تا 7 جلسه نیاز دارد.

 

لیزر‌های مختلفی در درمان موهای ناخواسته استفاده می‌شود:

1.سیستم لیزر الکساندرایت  با طول موج ۷۵۵ نانومتر

2.سیستم لیزر دایود با طول موج ۸۰۰ نانومتر

 1. لیزر‌های ان- دی / یگِ با طول موج بلند (Nd: YAG Laser Long Pulsed) : لیزرهای تخصصی تر هستند که با ساطع کردن طول موجهای اختصاصی برای تخریب مو، نتایج بسیار عالی با برجا گذاشتن حداقل عوارض جانبی ایجاد می کنند.که در پوست های تیره ایمن‌تر و بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرند .
 2. سیستم نوری IPL نیز با روش کار کردی مشابه لیزر ها در درمان موهای زائد به کار می رود. انواع جدید IPL همان E-LIGHT است که علاوه بر نور از رادیوفرکانس نیز به طور همزمان استفاده می کند و به همین دلیل روی موهای کم رنگ (طلایی ، سفید) اثر بهتری دارد.

مکانیسم عمل :

مولکول هدف در درمان موهای زائد، رنگدانه ی موجود در ساقه ی مو است که به این رنگدانه اصطلاحاَ “ملانین” گفته می شود. انرژی ساطع شده از منابع لیزری توسط این رنگدانه جذب شده و گرمای زیادی به سلول های زایای مو می دهد که باعث تخریب آنها و عدم رشد مجدد مو می شود.

هر چه موها تیره‌‌تر و ضخیم‌تر و نیز پوست روشن‌تر باشد، تاثیر لیزر بیشتر است. اکثر لیزرها بر موهای بور و کم‌رنگ تاثیر کمی دارند و حدوداً می‌توانند ۳۰ تا ۴۰ درصد این موها را کاهش دهند. افراد با موی بلوند و روشن برای لیزر موهای زائد خود نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارند.

لیزر الکساندرایت (الکس)

الکس یکی از دستگاهای لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد می باشد  که بویژه برای پوستهای خیلی روشن مناسب می باشد . لیزر الکساندرایت از نوع لیزرهای جامد است که دارای طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئی می باشد. با توجه به جذب بالای ملانین در این طول موج کاربرد ویژه آن، از بین بردن موهای زائد است. این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری از سوزش می باشد. البته لازم به ذکر است میزان درد استفاده از این دستگاه به طرز قابل توجهی بیشتر از دستگاه های دیگر می باشد .

لیزر دایود

لیزر دایودد از جمله لیزرهای بسیار موفق و بدون عارضه در درمان موهای زائد صورت و بدن می باشد . لیزر دایود با طول موج 800 تا 810 نانومتر قدرت نفوذ بیشتری در پوست را دارد درنتیجه :

 1. در بیماران با پوست تیره نیز کاربرد دارد و این دستگاه در نژاد ایرانی مناسب است .
 2. درصد بیشتری از طول موج به فولیکول مو می رسد و موجب تخریب سلولهای مولد مو می شود , از آنجا که چرخه رشد مو تکرار پذیر است و فولیکولها پس از مدتی دوباره رشد می کنند که موها معمولا نازکتر و روشن تر از قبل هستند و لازم است در فواصل زمانی معینی لیزر درمانی نیز تکرار شود .

لیزر دایود یک سیستم خنک کننده قوی دارد که گرما و سوزش ناشی از تابش نور به بدن بیمار را تا حد زیادی کاهش می دهد به علاوه باعث می شود تا لایه رویی پوست از گرمای زیاد در امان بماند .

مکانیسم عمل :

 1. تبدیل فولیکول ترمینال ( ضخیم ) به ولوس ( کرکی )
 2. تخریب فولیکول مو

* مزایای دایود :

– دارای عمق نفوذ بیشتر در پوست

– مناسب برای انواع پوست

– درمان موثرتر

– نتیجه بهتر

– جلسات کمتر

– خنک سازی سطحی

– ایده آل برای انواع پوست

مناسب برای انواع موهای کرکی

– قابلیت استفاده درمسافتهای بزرگ لذا بسیار مناسب برای حذف موهای زائد بدن می باشد.

نکته :

استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب پوست برای جلوگیری از بروز لکه های پوستی ضروری است .

تعداد جلسات :

تعداد جلسات بستگی به شرایط بیمار و نوع پوست و سایر عوامل دارد , بطور کلی می توان گفت تعداد جلسات به شرح زیر می باشد :

 • صورت 6-8 جلسه هر 4-6 هفته
 • بالاتنه 4-6 جلسه      هر 5-8 هفته
 • پائین تنه 4-6 جلسه هر 6-9 هفته

عوارض جانبی :

 1. خارش سطحی و گذرا
 2. ادم در فولیکول مو
 3. قرمز شدن گذرای پوست
 4. تاول به ندرت ممکن است رخ دهد .

 

سیستم لیزر Nd-YAG :

لیزرهای Nd:YAG برای استفاده در یک لامپ برق یا لیزر دیودی بطور اپتیکی پمپ شده اند. آنها یکی از رایج ترین انواع لیزر هستند، و برای بسیاری کاربردهای دیگر استفاده شده اند. لیزر های Nd:YAG نوعا با یک طول موج 1064 nm ،در مادون قرمز، نور منتشر می کنند.

 

 دستگاه IPL  :

آی پی ال  Intense pulse Lightیعنی سیستم های نور شدید پالسی. در اصل لیزر نیست  اما کارآیی و عملکرد مشابه دارد و فلش لامپهای زنون است که نور چند طول موجی و non coherent ایجاد می کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته

دستگاه IPLروش محبوبی جهت برداشتن موهای زائد وجوان سازی پوست و روشن نمودن لکهای صورت وهم چنین آثار سطحی جوش های صورت (آکنه ) می باشد. ارزانتر است و سریعتر عمل می کند.

دستگاه IPLبا پالس نوری شدید جهت حذف موهای صورت، پاها، پشت و پوبیس بصورت آرام و بی خطر استفاده می شود. پالس های نوری با تمرکز روی فولیکول موها موجب ایجاد گرما و تخریب آن ها بدون سوختگی و یا آسیب به پوست می شوند. دستگاه حذف موی IPL سریع وکاملا بدون درد است. عوارض جانبی کم است ولی می تواند شامل قرمزی و تورم در محل درمان باشد که به سرعت برطرف می شوند.

IPL روش مناسبی جهت افراد دارای پوست روشن و موی تیره می باشد، زیرا IPL پیگمان درون فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد. تعداد زیادی از مردم تجربه حذف موهای زائد به صورت کامل توسط این روش را دارند، اگر موها دوباره رشد کنند به صورت نازک و ظریف خواهند بود.

 

دستگاه  Elight :

دستگاه Elight ترکیب دستگاه IPL و دستگاه RF یا رادیو فرکانسی است.

نکات مهم قبل و بعد از لیزر موهای بدن

 1. جلوگیری از استفاده از عطر ،خوشبو کننده بدن ویا هرچیزی که باعث ایجاد حساسیت در قسمت لیزر شده شود قبل و بعد از درمان شود.

2.جلوگیری از استفاده از آسپیرین ،داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که باعث افزایش خطر خونریزی می شوند.

 1. • در صورت مصرف اکوتان از مصرف آن ۶ ماه گذشته باشد.

4.از پلینگ منطقه (CO۲، شیمیایی و…) ۱- ۳ ماه گذشته باشد.

 1. در صورت مصرف ترتینونین در ناحیه مربوطه، از ۲-۴ هفته قبل قطع شود.
 2. از۳ ماه قبل از لیزر ازسولاریوم یا آفتاب گرفتن پرهیز کنید. (همین طور بین جلسات درمانی)

7.بررسی هورمونی در صورت نیاز (وجود آکنه، ریزش مو، پریود نامنظم) صورت گیرد.

 1. از Ice Pack و کرم‌های بی‌حسی می‌توان استفاده کرد.

9.از ۳۰ روز قبل برای موهای ناحیه مورد نظر از Shave با ژیلت یا قیچی کردن استفاده کنید. به هیچ عنوان از بند، موچین، کرم‌های موبر، اپیلاسیون یا موم استفاده نشود زیرا جهت انتقال انرژی به فولیکول مو نیاز به ساقه مو داریم  و  قبل از آمدن به مطب حتما Shave آخر را انجام دهید.

10.از شما خواسته می شود نظرات خود را راجب هر ناراحتی بیان کنید تا تنظیمات لیزر برای شما راحت و موثر واقع شود.

 1. تا 3 روز بعد از لیزر موهای زائد حمام آفتاب (طبیعی یا مصنوعی ) نگیرید

12.قبل از رفتن به پیاده روی از یک فیلتر uv(کرم ضد آفتاب حداقل 30) استفاده کنید

13.تا 3 روز بعد ازلیزر به سونا و استخر نروید.

14.جلوگیری از قرارگرفتن مستقیم در معرض نور آفتاب حداقل یک هفته بعد از انجام لیزر

توجه : باید توجه داشت در بعضی بیماران که سابقه عوارض لیزرموهای زائد وجود دارد یا به دلایلی احتمال عوارض در آنها بیشتر است، پزشک قبل از شروع درمان از تست کردن این روش استفاده کرد، بدین صورت که یک نقطه را لیزر می کند و یک هفته بعد این ناحیه توسط پزشک بررسی می شود و چنانچه مشکلی وجود نداشت درمان موهای زاید بدن یا صورت شروع می شود. در اغلب حالات قرمزی حاصل از لیزر موهای زائد بیش از چند ساعت پایداری ندارد و استفاده از پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی بعد از لیزر برای رفع این مشکل کفایت می کند. محافظت ناحیه ی تحت درمان از اشعه ی خورشید نیز حائز اهمیت است که به همین علت از فرآورده های ضدآفتاب با SPF  بالا استفاده می گردد.

مزایای لیزر :

FDA- این تکنولوژی را برای کاهش دائمی موهای زائد تایید میکند

-نیازی به بستری شدن نیست و بلافاصله می توانید بعد از لیزر موهای زائد حرکت کنید

-در مقایسه با روش های دیگر درد و ناراحتی کمتری دارد

-مناطق بزرگ را میتوان بسرعت درمان کرد

-احتمال ایجاد زخم و تغییر رنگدانه حداقل است

-لیزر موهای زائد اثر بخشی زیادی دارد

-در این روش پوست درگیر نمی شود

-پروسه ان سریع است ، بسته به منطقه درگیراز بدن از چند دقیقه تا چند ساعت طول میکشد

-متناسب با مناطق حساس بدن قابل تنظیم است

-شما می توانید نتیجه عمل را سریع ببینید.

عوارض لیزر :

از عوارض لیزر موهای زائد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– اثر بخشی ان بستگی به رنگ پوست دارداحتمال سوختن پوست بویژه اگر به درستی کار نشود ,غیر قابل اجتناب است

-این روش نسبتا گران است

-احتمال ایجاد لك

-عفونت

-عدم جوابگیری

-فولیكولیت و آكنه

از بین عوارض جانبی شناخته شده ی از بین بردن موهای زائد با منابع لیزر/IPLمی توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد، سوزش، سرخی یا اریتم گذرا یا پایدار، تورم، آسیب اپیدرمی به شکل سوختگی، تغییرات رنگدانه ای به شکل تیره شدن یا روشنتر شدن پوست ناحیه ی تحت درمان و به ندرت بروز اسکار. البته باید گفت بسیاری از این عوارض کوتاه مدت و برگشت پذیر  بوده و با انتخاب صحیح منبع لیزری و پارامترهای درمانی و خبرگی و تجربه ی پزشک معالج قابل پیشگیری و درمان هستند و با پیشرفت تکنولوژی لیزر روز به روز از بروز این عوارض کاسته می شود.

همچنین باید گفت با توجه به عمق نفوذ کنترل شده ی لیزر که حدود 5 میلی متر است، احتمال آسیب رسیدن به اعضای حیاتی قرار گرفته در زیر پوست ناحیه ی درمان شده از قبیل تیروئید، سینه و غدد لنفاوی وجود ندارد و شواهدی ازایجاد  تغییرات بدخیم در این اعضا متعاقب درمان لیزری وجود ندارد.

کنتراندیکاسیون ها :

1.ابتلا به بیماری های پوستی – بیماری پوستی مادرزادی

2.دیابت کنترل نشده

3.ابتلا به  بیماری های دستگاه قلب و عروق

 1. بیماری های عفونی
 2. بارداری

6.پوست خیلی تیره  یاآفتاب سوختگی تازه در پوست

7.سن  زیر 17 سال

 1. این روش نباید در افراد مشکوک به سرطان لوزه یا تیروئید استفاده شود

 

موفقیت درمان موهای زائد به چهار عامل بستگی دارد:

 1. رنگ مو
 2. تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)
 3. ضخامت مو
 4. تعداد جلسات درمان

می توان گفت بهترین نتایج از بین بردن موهای زائد با لیزرها در افراد با تیپ های پوستی پائین و رنگ پوست روشن و موهای تیره به وضخیم دست می آید.

در افراد با تیپ پوستی تیره خطر جذب بیشتر اشعه ی لیزر توسط رنگدانه های موجود در پوست و ایجاد عوارض جانبی مثل سوختگی پوست وجود دارد. لیزر دایود به دلیل عمق نفوذ بیشتر , این مشکل را حل کرده و در پوستهای تیره نیز به راحتی قابل استفاده می باشد .

موهای سفید چون فاقد ملانین می باشند , لذا اشعه لیزر توسط آنها جذب نمی شود از طرفی موهای بلوند و بور نیز ملانین کمتری داشته و نسبت به موهای تیره میزان جذب انرژی  کمتری دارند و کمتر به درمان پاسخ می دهند وبهترین درمان الکترولیز است.

نکته : درخانم های مبتلا به اختلالات هورمونی و پرموئی , در کنار درمان داروئی اختلالات هورمونی، همزمان به درمان پرمویی آنها با لیزر نیز اقدام کرد و وجود این اختلالات مانع درمان با لیزر نمی شود.

 

فاصله جلسات از هم چقدر است؟

بسته به محل لیزر دارد و بین يك تا 2 ماه است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها،زمانی است كه طول می كشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید.

البته باید تأکید کرد که میزان پاسخ دهی هر منطقه از بدن و هرفرد بسته به تراکم و ضخامت و نوع تیپ پوستی متفاوت است و شاید برخی افراد به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند و یا برعکس با جلسات کمتری به نتایج دلخواه برسند.

الکترولیز :

الکترولیز، روشی برای از بین بردن موهای زاید است که در آن، ریشه مو به وسیله جریان الکتریکی تخریب می‌ شود. در این روش، سوزن خیلی نازکی به مجرای فولیکول مو وارد می ‌شود و به سمت فولیکول پیش می ‌رود تا به ریشه ی مو برسد. سپس جریان الکتریکی از طریق سوزن عبور و ریشه را تخریب می ‌کند و مو را از بین می ‌برد و به این ترتیب، مو به راحتی برداشته می ‌شود.

در الکترولیز واقعی، از جریان گالوانیک استفاده می شود و این جریان، مو را از طریق فعل و انفعالات شیمیایی از بین می برد.

امروزه در الکترولیزها، جریان الکتریکی با فرکانس تعدیل شده ی بالا را به کار می‌ گیرند که مو را با الکتروکوآگولاسیون از بین می ‌برد. الکتروکوآگولاسیون این مزیت را دارد که از الکترولیز واقعی کمتر وقت می ‌برد و لذا هر بار موی بیشتری را از بین می ‌برد، اما با الکترولیز واقعی موارد رشد مجدد مو بعد از درمان، احتمالا خیلی پایین ‌تر است.

روش کار با الکترولیز :

در این روش پزشک با استفاده از دستگاه الکترولیز سوزن بسیار باریک به طول 4 تا 6 میلی متر را از محلی که مو از پوست خارج میشود را به زیر پوست در محل ریشه مو یا محلی که سلول های ریشه ای مو ساخته میشود ( ناحیه بالژ مو ) وارد میکند و همزمان با فشردن پدال دستگاه امواج الکتریکی از نوک سوزن فرو رفته در زیر پوست به ریشه مو برخورد و به علت گرمایی که ایجاد شده ریشه مو تخریب  می شود .

اندیکاسیون :

الکترولیز برای از بین بردن موهای زاید سفیدو نیز موهای بلوند گزینه مناسبی می باشد .

کنتراندیکاسیون :

– افرادی که رشد موی زاید آن ها ناشی از مشکل پزشکی (مثل مشکل هورمونی) باشد، انتخاب های مناسبی برای الکترولیز نیستند، لذا بهتر است که ابتدا مشکل پزشکی آنها حل شود .

– بیماران دارای ضربان‌ساز (پیس‌میکر) قلبی .

 مزایا :

– اگر درست انجام بگیرد، نتیجه ‌اش دایمی است .

– از بین بردن موهای زائد سفید رنگ

معایب :

کار با دستگاه الکترولیز مستلزم وقت بسیار زیاد ( هر جلسه نیم تا یک ساعت ) و تعداد جلسات بسیار زیاد است الکترولیز برای از بین بردن موهای نواحی بزرگ مثل بازو و ساق پا توصیه نمی‌ شود. اکثر موها بیش از یک جلسه درمان لازم دارند تا نتیجه دایمی به دست‌ آیدبخصوص با توجه به اینکه برای از بین بردن هر تار مو لازم است یک سوزن وارد پوست شود بیمار در هر جلسه درد زیادی را متحمل میشود.

در ضمن اگر پزشک اولا مهارت لازم و دوما وقت و دقت لازم را نداشته باشد در خیلی از موارد اسکارهایی بصورت لکه های قهوه ای یا اسکارهای فرورفته در پوست بیمار ( خصوصا در ناحیه چانه ) ایجاد میشود .

کارشناسان ارزیابی می ‌کنند که حتی اگر الکترولیز توسط افراد ماهر انجام گیرد، حدود 40 تا 60 درصد رشد مجدد مو، طبیعی است.

عوارض :

– احساس درد و ناراحتی به خصوص در مناطق حساس مثل لب بالا.

– اگر موقع الکترولیز‌، جریان برق زیادی به خصوص با فرکانس بالا به کار رود، پوست اطراف فولیکول صدمه دیده و جای زخم باقی می‌ ماند.

– عوارض موقت مانند : تحریک، عفونت و لکه‌ های رنگی (هیپرپیگمانتاسیون) روی پوست .

 

تفاوت لیزر با الکترولیز :

در روش الکترولیز، موها باید تک تک سوزانده شوند، لذا نسبت به لیزر بسیار وقت ‌گیرتر است.

این روش بسیار وابسته به فرد انجام دهنده است، یعنی هم میزان کارایی الکترولیز و هم میزان بروز عوارض، همگی به فرد انجام ‌دهنده بستگی دارند. لذا انجام الکتولیز توسط افراد ماهر , از بروز مشکلات آتی جلوگیری می کند .

 

نکات مهم :

– استفاده از سوزن استریل و جداگانه برای هر بیمار، خیلی اهمیت دارد، چون امکان انتقال ویروس بیماری هپاتیت یا ایدز با سوزن‌ های آلوده وجود دارد.

– ایجاد جوشگاه و تغییر رنگ پوست به دنبال الکترولیز، به طور کلی شایع‌ تر از روش لیزردرمانی است. تنها حسنی که می‌توان برای الکترولیز قایل شد، امکان از بین بردن موهای سفید توسط الکترولیز است، زیرا لیزر، بیشتر قادر به حذف موهای تیره و ضخیم است.

– خال‌ هایی که مو دارند، قبل از الکترولیز باید توسط پزشک ارزیابی شوند. هر مورد موی زاید باید جداگانه ارزیابی شود تا مشخص گردد آیا الکترولیز عملی است یا نه؟