laser-hair-02

حذف موهای زائد

 

موی زاید چیست؟ و چگونه باید آنرا از بین برد؟

مقدمه :
بسیاری از خانم ها از داشتن موی زاید روی صورت یا بدن خود رنج می برند. این ناراحتی نسبتا شایع در اغلب موارد ظاهر خانم ها را برایشان آزاردهنده و ناخوشایند می کند و حتی تاثیر منفی در روحیه آنها می گذارد. از این رو همه کسانی که چنین مشکلی دارند در پی روش هایی هستند که از شر این موها خلاص شوند اما قبل از هر چیز باید بدانید که این موهای زاید اگر به صورت ریشه ای و اساسی درمان نشوند به حالت اولیه خود برمی گردند.

الکترولیز-موهای-زائد-زیر-بغل-620x330

موی زاید چیست؟
در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که به هر مویی در بدن، موی زاید نمی گویند. بعضی از افراد به طور طبیعی بدنشان پر مو است و این مساله به صورت ژنتیکی در آنها دیده می شود. به طور کلی رشد موی بیش از حد در خانم ها مطلوب و خوشایند نیست و برای آنها مشکل ساز می شود. موی زاید به موهای ضخیم و تیره ای می گویند که در خط میانی بدن مثل صورت، چانه، گلو، سینه و دور ناف دیده می شوند. در واقع موهای زاید با موهای سراسر بدن فرق می کند و رشد بیش از حد آنها موجب مشکل و ناراحتی در خانم ها می شود.

 

  دلیل به وجود آمدن موهای زاید چیست؟
هیرسوتیسم نام اصلی و مشکل رشد موهای زاید در بدن خانم هاست. این ناراحتی معمولا سال های بعد از دوران بلوغ در خانم ها آشکار می شود. به طور کلی دو دلیل اصلی برای به وجودآمدن هیرسوتیسم وجود دارد.

هورمون های مردانه در زنان از تخمدان و غدد فوق کلیوی ترشح می شوند. زمانی که ترشح این هورمون های مردانه در بدن زنان افزایش می یابد باعث رشد غیرطبیعی موهای ضخیم و تیره در نواحی مختلف بدن خانم ها می شود. معمولا زنانی که کیست های متعدد در تخمدان خود دارند با این ناراحتی مواجه می شوند.
دلیل دیگر، این است که گیرنده های موی بعضی از خانم به مختصر هورمون مردانه ای که در بدن آنها ترشح می شود واکنش نشان می دهد. آسیب تخمدان و بیماری غدد داخلی می تواند موجب هیرسوتیسم در خانم ها شود. بنابراین افزایش بیش از حد سطح هورمون های مردانه و حساسیت به آنها باعث ازدیاد موهای زاید در بدن می شود.

همچنین در مواردی به هم ریختگی هورمون ها در بدن خانم ها باعث رشد بیش از حد مویی که وابسته به آندروژن یا هورمون های مردانه است , می شود.

علایم ناراحتی هیرسوتیسم در خانم ها چیست؟

ریزش مو در ناحیه دو طرف پیشانی نیز یکی دیگر از علایم ناراحتی موهای زاید در خانم هاست.

اگر در بدن یا صورت خود با افزایش ناگهانی و غیرطبیعی مو روبه رو شدید، بدانید که این یکی از علایم هیرسوتیسم است، بنابراین به پزشک مراجعه کنید و در پی برطرف کردن آن باشید.
بعضی از خانم ها هستند که قبل بارداری دچار هیرسوتیسم می شوند اما بعد از زایمان اثرات این ناراحتی به کلی برطرف می شود. در مورد خانم هایی که در دوران بارداری با رشد موهای زاید در بدن روبه رو می شوند باید بگوییم که این موها نیز پس از زایمان از بین می روند.

laser-hair-02

راه های درمان این گونه موهای زاید چیست؟

دارو درمانی
لیزر دایود
الکترولیز

که بهترین متد درمانی , ترکیب روشهای درمانی می باشد .

دارو درمانی :
استفاده از داروهای ضد آندروژن ( ضدهورمونهای مردانه ) که باعث خنثی شدن آندروژن و جلوگیری از ترشح هورمونهای مردانه می شود و تاثیرات این هورمونها را تاحد زیادی کاهش می دهد .(طبق تشخیص دکتر)

لیزر :
رفع موهای زائد بوسیله لیزر،یکی از رایج ترین متدهای زیبایی است . پیگمنت های موجود در مو اشعه را جذب می کند و موها را درون پیاز مو از بین میبرد.انواع مختلفی از لیزرها و منابع نوری می تواند برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار گیرد.

درمان موهای زائد یک روش غیر تهاجمی است که باعث کاهش دائمی و طولانی مدت موهای می شود ولیزر می تواند موهای زائد بدن و صورت را حذف کند و برای انواع پوست با رنگهای مختلف قابل استفاده می باشد. لیزر یک پالسی از نور است که بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف تبدیل به گرما میشود و به فولیکول مو نفوذ می کند در این روش امکان مجدد رویش مو ازبین می رود و به پوست آسیب گرمایی نمیرسد.

به خاطر تفاوت افراد و تفاوت الگوی رشد موها،درمان برای هر فرد متفاوت است ،به طور متوسط هر فرد برای لیزر موهای زائد بین 3 تا 7 جلسه نیاز دارد بستگی به نوع موهای زائد دارد.

images

لیزر‌های مختلفی در درمان موهای ناخواسته استفاده می‌شود:

1.سیستم لیزر الکساندرایت

2.سیستم لیزر دایود

3.سیستم نوری IPL نیز با روش کار کردی مشابه لیزر ها در درمان موهای زائد به کار می رود. انواع جدید IPL  همان E-LIGHT است که علاوه بر نور از رادیو فرکانس نیز به طور همزمان استفاده می کند و به همین دلیل روی موهای کم رنگ (طلایی ، سفید) اثر بهتری دارد.

 

مکانیسم عمل :

مولکول هدف در درمان موهای زائد، رنگدانه ی موجود در ساقه ی مو است که به این رنگدانه اصطلاحاَ “ملانین” گفته می شود. انرژی ساطع شده از منابع لیزری توسط این رنگدانه جذب شده و گرمای زیادی به سلول های زایای مو می دهد که باعث تخریب آنها و عدم رشد مجدد مو می شود.

هر چه موها تیره‌‌تر و ضخیم‌تر و نیز پوست روشن‌تر باشد، تاثیر لیزر بیشتر است. اکثر لیزرها بر موهای بور و کم‌رنگ تاثیر کمی دارند و حدوداً می‌توانند ۳۰ تا ۴۰ درصد این موها را کاهش دهند. افراد با موی بلوند و روشن برای لیزر موهای زائد خود نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارند.

مکانیسم کلی عمل :
تبدیل فولیکول ترمینال ( ضخیم ) به ولوس ( کرکی )تخریب فولیکول مو

 مزایای  :

– دارای عمق نفوذ بیشتر در پوست

– مناسب برای انواع پوست

– درمان موثرتر

– نتیجه بهتر

– جلسات کمتر

– خنک سازی سطحی

– ایده آل برای انواع پوست

– مناسب برای انواع موهای کرکی

– قابلیت استفاده درمسافتهای بزرگ لذا بسیار مناسب برای حذف موهای زائد بدن می باشد.

نکته :

استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب پوست برای جلوگیری از بروز لکه های پوستی ضروری است .

تعداد جلسات :

تعداد جلسات بستگی به شرایط بیمار و نوع پوست و سایر عوامل دارد , بطور کلی می توان گفت تعداد جلسات به شرح زیر می باشد :

صورت 6-8 جلسه هر 4-6 هفته
بالاتنه 4-6 جلسه  هر 5-8 هفته
پائین تنه 4-6 جلسه هر 6-9 هفته

عوارض جانبی :
خارش سطحی و گذرا
ادم در فولیکول مو
قرمز شدن گذرای پوست
تاول به ندرت ممکن است رخ دهد .

29599

 

نکات مهم قبل و بعد از لیزر موهای بدن

– جلوگیری از استفاده از عطر ،خوشبو کننده بدن و یا هرچیزی که باعث ایجاد حساسیت در قسمت لیزر شده شود قبل و بعد از درمان شود.

– جلوگیری از استفاده از آسپیرین ،داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که باعث افزایش خطر خونریزی می شوند.

-از پلینگ منطقه (CO۲، شیمیایی و…) ۱- ۳ ماه گذشته باشد.

-در صورت مصرف ترتینونین در ناحیه مربوطه، از ۲-۴ هفته قبل قطع شود.
-از۳ ماه قبل از لیزر ازسولاریوم یا آفتاب گرفتن پرهیز کنید. (همین طور بین جلسات درمانی)

-بررسی هورمونی در صورت نیاز (وجود آکنه، ریزش مو، پریود نامنظم) صورت گیرد.

-از Ice Pack و کرم‌های بی‌حسی می‌توان استفاده کرد.

-از ۳۰ روز قبل برای موهای ناحیه مورد نظر از Shave با ژیلت یا قیچی کردن استفاده کنید. به هیچ عنوان از بند، موچین، کرم‌های موبر، اپیلاسیون یا موم استفاده نشود زیرا جهت انتقال انرژی به فولیکول مو نیاز به ساقه مو داریم  و  قبل از آمدن به مطب حتما Shave آخر را انجام دهید.

-تا 3 روز بعد از لیزر موهای زائد حمام آفتاب (طبیعی یا مصنوعی ) نگیرید

-قبل از رفتن به پیاده روی از یک فیلتر uv(کرم ضد آفتاب حداقل 30) استفاده کنید

-تا 3 روز بعد ازلیزر به سونا و استخر نروید.

-جلوگیری از قرارگرفتن مستقیم در معرض نور آفتاب حداقل یک هفته بعد از انجام لیزر

توجه : باید توجه داشت در بعضی بیماران که سابقه عوارض لیزر موهای زائد وجود دارد یا به دلایلی احتمال عوارض در آنها بیشتر است، پزشک قبل از شروع درمان از تست کردن این روش استفاده کرد، بدین صورت که یک نقطه را لیزر می کند و یک هفته بعد این ناحیه توسط پزشک بررسی می شود و چنانچه مشکلی وجود نداشت درمان موهای زاید بدن یا صورت شروع می شود. در اغلب حالات قرمزی حاصل از لیزر موهای زائد بیش از چند ساعت پایداری ندارد و استفاده از پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی بعد از لیزر برای رفع این مشکل کفایت می کند. محافظت ناحیه ی تحت درمان از اشعه ی خورشید نیز حائز اهمیت است که به همین علت از فرآورده های ضدآفتاب با SPF  بالا استفاده می گردد.

کنتراندیکاسیون ها :

1.ابتلا به بیماری های پوستی – بیماری پوستی مادرزادی

2.دیابت کنترل نشده

3. ابتلا به  بیماری های دستگاه قلب و عروق ،بیماری های عفونی، بارداری

6.پوست خیلی تیره  یا آفتاب سوختگی تازه در پوست

7.سن  زیر 17 سال

این روش نباید در افراد مشکوک به سرطان لوزه یا تیروئید استفاده شود

مو-2

موفقیت درمان موهای زائد به چهار عامل بستگی دارد:

-رنگ مو
-تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)
-ضخامت مو
-تعداد جلسات درمان

می توان گفت بهترین نتایج از بین بردن موهای زائد با لیزرها در افراد با تیپ های پوستی پائین و رنگ پوست روشن و موهای تیره به وضخیم دست می آید.

در افراد با تیپ پوستی تیره خطر جذب بیشتر اشعه ی لیزر توسط رنگدانه های موجود در پوست و ایجاد عوارض جانبی مثل سوختگی پوست وجود دارد. لیزر دایود به دلیل عمق نفوذ بیشتر , این مشکل را حل کرده و در پوستهای تیره نیز به راحتی قابل استفاده می باشد .

موهای سفید چون فاقد ملانین می باشند , لذا اشعه لیزر توسط آنها جذب نمی شود از طرفی موهای بلوند و بور نیز ملانین کمتری داشته و نسبت به موهای تیره میزان جذب انرژی  کمتری دارند و کمتر به درمان پاسخ می دهند وبهترین درمان الکترولیز است.

نکته : درخانم های مبتلا به اختلالات هورمونی و پرموئی , در کنار درمان داروئی اختلالات هورمونی، همزمان به درمان پرمویی آنها با لیزر نیز اقدام کرد و وجود این اختلالات مانع درمان با لیزر نمی شود.

فاصله جلسات از هم چقدر است؟

بسته به محل لیزر دارد و بین يك تا 2 ماه است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها،زمانی است كه طول می كشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید.

البته باید تأکید کرد که میزان پاسخ دهی هر منطقه از بدن و هرفرد بسته به تراکم و ضخامت و نوع تیپ پوستی متفاوت است و شاید برخی افراد به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند و یا برعکس با جلسات کمتری به نتایج دلخواه برسند.

الکترولیز :

الکترولیز، روشی برای از بین بردن موهای زاید است که در آن، ریشه مو به وسیله جریان الکتریکی تخریب می‌ شود. در این روش، سوزن خیلی نازکی به مجرای فولیکول مو وارد می ‌شود و به سمت فولیکول پیش می ‌رود تا به ریشه ی مو برسد. سپس جریان الکتریکی از طریق سوزن عبور و ریشه را تخریب می ‌کند و مو را از بین می ‌برد و به این ترتیب، مو به راحتی برداشته می ‌شود.

در الکترولیز واقعی، از جریان گالوانیک استفاده می شود و این جریان، مو را از طریق فعل و انفعالات شیمیایی از بین می برد.

امروزه در الکترولیزها، جریان الکتریکی با فرکانس تعدیل شده ی بالا را به کار می‌ گیرند که مو را با الکتروکوآگولاسیون از بین می ‌برد. الکتروکوآگولاسیون این مزیت را دارد که از الکترولیز واقعی کمتر وقت می ‌برد و لذا هر بار موی بیشتری را از بین می ‌برد، اما با الکترولیز واقعی موارد رشد مجدد مو بعد از درمان، احتمالا خیلی پایین ‌تر است.

روش کار با الکترولیز :

در این روش پزشک با استفاده از دستگاه الکترولیز سوزن بسیار باریک به طول 4 تا 6 میلی متر را از محلی که مو از پوست خارج میشود را به زیر پوست در محل ریشه مو یا محلی که سلول های ریشه ای مو ساخته میشود ( ناحیه بالژ مو ) وارد میکند و همزمان با فشردن پدال دستگاه امواج الکتریکی از نوک سوزن فرو رفته در زیر پوست به ریشه مو برخورد و به علت گرمایی که ایجاد شده ریشه مو تخریب  می شود .

اندیکاسیون :

الکترولیز برای از بین بردن موهای زاید سفیدو نیز موهای بلوند گزینه مناسبی می باشد .

مزایا :

– اگر درست انجام بگیرد، نتیجه ‌اش دایمی است .

– از بین بردن موهای زائد سفید رنگ

معایب :

کار با دستگاه الکترولیز مستلزم وقت بسیار زیاد ( هر جلسه نیم تا یک ساعت ) و تعداد جلسات بسیار زیاد است الکترولیز برای از بین بردن موهای نواحی بزرگ مثل بازو و ساق پا توصیه نمی‌ شود. اکثر موها بیش از یک جلسه درمان لازم دارند تا نتیجه دایمی به دست‌ آید.

عوارض :

– احساس درد و ناراحتی به خصوص در مناطق حساس مثل لب بالا.

– اگر موقع الکترولیز‌، جریان برق زیادی به خصوص با فرکانس بالا به کار رود، پوست اطراف فولیکول صدمه دیده و جای زخم باقی می‌ ماند.

– عوارض موقت مانند : تحریک، عفونت و لکه‌ های رنگی (هیپرپیگمانتاسیون) روی پوست .

 

 

مرکز تخصصی سروش سلامتی  دکتر بهرام منصوری  اصل در تبریز از روش‌های مختلفی  طبق تشخیص دکتر برای درمان  استفاده می‌کند. در اینجا ما برای  پیشبرد اطلاعات خوانندگان عزیز توضیح مختصری دادیم .(ضمنا همه خدمات ما به همراه بی حسی موضعی بوده که بیمار بدون هیچ احساس درد درمان شود و همه خدمات  ما بدون درد و خونریزی انجام می شود.)

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سایر روش‌های ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

09147838740

35555554 -041( 6 خط )

 

تمامی عکس های ارائه شده واقعی و بیماران درمان شده توسط دکتر بهرام منصوری اصل در تبریز می باشد و هر گونه کپی برداری ممنوع و پیگرد قانونی دارد.

 

مو-2

images-(7)

9b63564a-4537-42c4-b3d2-31fd99c63048

291050_145

48726852701865102a

الکترولیز-موهای-زائد-زیر-بغل-620x330

 

لینک صفحات مرتبط:

تزریق بوتاکس

تزریق چربی

تزریق ژل

PRP

میکرونیدلینگ

میکرودرم ابریژن

برداشتن خال و جای زخم و …