لطفا صبر کنید ...

توصیه های بعد کاشت مو

تیر ۳۰, ۱۳۹۸ توسط مدیریت0

توصیه های بعد کاشت مو

کمپرس یخ برروی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی یکبار هر نوبت بیست دقیقه بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و اکیداً توصیه می شود.

برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب، گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس و یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سریعتر زخمها کرده و اسکار  (جوشگاه)  محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

بهتر است که پس از کاشت مو مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سر قرار داده شود که به حالت نیمه نشسته بخوابید (زاویه۴۵ درجه ). برای یک هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل کاشت مو شوند اکیداً خودداری شود مثل کارهای سنگین که نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حرکات سریع و سرفه های شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بند کفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

 روز بعد از پیوند جهت برداشت پانسمان سر مراجعه شود، پس از شستشوی اولیه در کلینیک لازم است که محل کاشت مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشار کم شسته شود. طریقه صحیح شستشوی سر آموزش داده خواهد شد. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایرآثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس ازکاشت مو را نیز تخفیف می دهد.  اگر بیمار سرش را خوب بشوید ۴- ۳ روز بعد از عمل منطقه کاشت مو کاملاً تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شستشوی کافی منطقه کاشت مو پُر از پوسته، شوره و چربی است و لذا احتمال دارد که بعداً دچارجوشهای چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیار سخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

معمولاً ۲- ۱ هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سر به طور کامل برطرف گردد. برای پوشانیدن محل کاشت می توانید از کلاه معمولی استفاده کنید.کلاه بایستی لبه دار، از جنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده بطوریکه باموهای کاشته شده تماس نداشته باشد.کلاه را بایستی  هرروز بشویید.

کَبَره(کِراست ) هایی که در محل کاشت مو وجود دارند با شستشوی ملایم روزانه درعرض چند روز خود به خود افتاده و لذا از کندن ودستکاری آنها اکیداً خودداری شود. کلاه گیس در هفته اول ممنوع و درصورتیکه بیمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده نماید بهتر است که از ۱۲ ساعت در روز بیشتر نباشد، از هفته سوم کلاه گیس آزاد است.

فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک (به جزشنا)  با احتیاط از نظر ضربه به سر آزاد است، پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد،قراردادن منطقه کاشت مو در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفید است. بعد از کاشت موی طبیعی مرخصی از محل کار لازم نبوده، معمولاً مشکل خاصی پیش نیامده و فرد می تواند یک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.

توصیه می شود بیماران حداقل تا سه هفته از استعمال سیگار خودداری کنند. سیگار باعث می شود خون یا اکسیژن لازم به پوست سر و به ریشه موها   نرسد.

نتیجه نهایی عمل پس از ۹ ماه تا ۱ سال مشخص می شود. البته گاهی رویش موهای جدید تا یک ونیم سال ادامه می یابد. در این موقع ضخامت، رنگ و سرعت رشد موها کاملا طبیعی است. موهای کاشته شده دائمی و قابل رشد هستند، به طور طبیعی روزانه ۶۰ تا ۱۰۰ تار مو می ریزد، این مساله مربوط به چرخه رشد موها بوده و جایگزین می شود.

نکات بسیار مهم  :

۱)   همانطور که گفته شد موهای کاشته شده در چند روز اول بعد از کاشت مو، شروع به رشدکرده و بلندتر میشوند ولی معمولاً پس از ۳- ۲ هفته این موها وارد حالت استراحت شده و به تدریج می افتند. رشد مجددموهای کاشته شده به تدریج و آهسته از سه ماه بعد شروع و رشد کامل موها حدود ۹- ۶ ماه به طول می انجامد.

موهای جدید در ابتدا نازک و کمرنگ بوده و ممکن است با سرعتهای متفاوت رشد کرده و نیز گاهی از نظررنگ، ضخامت و قوام در اوایل رشد با یکدیگر فرق دارند ولی در اکثر موارد این مسائل همگی رفع می گردند.

۲)   در افرادی که موهای کم پشت و نازک دارند (و اکثریت بیماران کاشت مو را همین افراد تشکیل می دهند) حدود یک ماه پس از پیوند ممکن است موهای قبلی وی نیز در اثر استرس، داروهای تجویز شده و گاهی هم به دلایل نامعلوم وارد حالت استراحت شده و بریزند. این ریزش مو طبیعی بوده و به دلایل نامعلوم در خانم ها بیشتر رخ می دهد. این وضعیت ممکن است ۶- ۴ ماه طول بکشد و در جریان آن ظاهراً محلی که موها کاشته شده است به نظر کم پشت تر می آید. این کم پشتی ناراحت کننده ولی موقتی بوده و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده, نمای محل کاشت مو به حالت عادی در می آید.

معمولاً برای تقویت موهای قبلی فرد از داروهای تقویت کننده مو مانند ماینوکسیدیل، فیناستراید و انواع مواد مغذی مو و ویتامی نها به مدت شش ماه الی دو سال استفاده می شود. به دلیل اثر موقتی محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید در اکثریت موارد لازم است که مصرف این داروها برای مدت های طولانی (گاهی همه عمر) ادامه پیدا کند. بیماران محترم بایستی توجه کنند که تقویت کردن موهای قبلی فرد در زیباتر نشان دادن نتیجه کاشت مو تأثیر به سزایی داشته و همیشه توصیه به استفاده از آنها می شود. دلیل این امر آن است که موهای ظریف و نازک قبلی فرد ( که مابین موهای کاشته شده قرار دارند ) با این داروها ضخیم تر و پررنگ تر شده و لذا نمای منطقه کاشت را بهتر می کنند.

۳)    پس ازاینکه موهای کاشته شده رشد کردند، می توان آنها را شست،کوتاه کرد، سشوار کشید و شکل و فرم داد. به طورکلی ۱۲ – ۹ ماه پس از پیوند قسمت طاس کاملاً حالت و رشد طبیعی خود را به دست می آورد.

۴)   در هرجلسه کاشت موی طبیعی بسته به روش انجام شده FUT یا FIT  و سایر عوامل گفته شده ۶– ۳ هزار تارمو کاشته می شود.

۵)   موهایی که در حال حاضر (قبل ازکاشت مو) در ناحیه کم مو وجود دارند، ممکن است به مرور زمان و در طی سالهای آینده (به همان دلیلی که ازقبل موها دچار کم پشتی و ریزش شده بودند) ریخته و کمتر شوند، این مطلب هیچگونه ارتباطی با پیوند مو در حال حاضر نداشته و در صورت بروز آن جهت پرپشت شدن مجدد موهای سر نیاز به کاشت موی مجدد خواهد بود.

۶)   بیمار بایستی همیشه احتمال نیاز به جلسات بعدی کاشت مو را در نظر داشته باشد، فاکتورهای زیادی در این احتمال دخالت دارند از قبیل: شدت و نوع ریزش موی شخص، سن بیمار، توقعات و انتظارات وی، وضعیت روحی و روانی فرد، مشخصات پوست و موی منطقه دهنده (بانک مو) و گیرنده (طاس) ، سابقه قبلی کاشت مو و متد اجرای آن و مدل موی بیمار.

به طورکلی افراد بزرگسال با طاسی نسبتاً وسیع نسبت به افراد جوان با ریزش موی خفیف کاندید مناسبتری برای کاشت مو در یک جلسه هستند. علت این است که توقعات فرد بزرگسال منطقیتر بوده و با اندکی پوشش موها برروی سرش راضی خواهد شد، الگوی ریزش موی وی ثابت و پایدار است و لذا احتیاج به برنامه ریزی درازمدت نداشته و با یک جلسه کاشت مو با هر روشی می توان احتیاجات وی را برطرف نمود. از طرف دیگر در یک فرد جوان با ریزش موی فعال این امکان هست که در آینده موهای موجود ریخته شده و لذا نیاز به جلسات بعدی کاشت مو وجود داشته باشد. در این موارد اصرار بیمار به کاشت موی متراکم در یک جلسه و در یک منطقه محدود کار درستی نبوده و به صلاح وی نیست زیرا اولاً با وسیع شدن مناطق طاس، ناحیه کاشته شده ( که دارای موهای متراکم است ) نمای بدی پیدا خواهد نمود و ثانیاً به دلیل مصرف شدن تعداد زیادی از موهای ناحیه دهنده در جلسه اول بانک موی فرد جوابگوی پوشش مناطق طاس جدید نبوده و این مناطق تا حد زیادی بدون پوشش خواهند ماند.

بیماران جوان دارای شرایط فوق بایستی درک کنند که در جلسه اول کاشت مو باید یک تراکم متوسط ایجاد کرد تا موهای ارزشمند ناحیه دهنده محفوظ بمانند و در ضمن وی در آینده نیاز به دو یا چندجلسه دیگر پیوندمو خواهد داشت تا بتوان سیر پیشرونده ریزش موها را به صورت متناسب جبران نمود.

در مواردی که موهای ناحیه دهنده نازک، کرکی، کم رنگ و به تعداد اندک می باشند و یا پوست این منطقه از انعطاف پذیری کمی برخوردار است با یک جلسه نمی توان کاشت مو را تکمیل نموده و لذا نیاز به جلسات بعدی می باشد. از سوی دیگر اختلاف اندک رنگ پوست با رنگ مو، مجعدبودن مو، زبر و قطور بودن موها، رنگ موی طلایی، جوگندمی و خاکستری از عواملی هستندکه کمک می کنند تعداد جلسات مورد نیاز برای پوشانیدن منطقه طاس کاهش پیدا کند.

اگر فرد موهای جلوی سرش را به یک سمت شانه می کند درجلسه اول کاشت مو می توان پوشش خوبی برای طاسی جلوی سر ایجاد کرد زیرا موهای کاشته شده روی هم را می پوشانند ولی منطقه طاس فرق سر خالی خواهد ماند و لذا نیاز به جلسه دوم خواهد بود. از سوی دیگر در بیماری که موهایش را رو به بالا مدل می دهد با کاشت مو در جلوی سر در یک جلسه پوشش (تراکم) ظاهری موها در جلوی سر متوسط به نظر آمده ولی درعوض وی می تواند طاسی فرق سر را با بلندکردن موهای جلو و طرفین سر تا حدی پنهان کند و لذا نیاز فوری به جلسات بعدی نخواهد داشت.

فاصله بین جلسات بستگی به شرایط روحی، بدنی و وضعیت مالی فرد داشته و از سوی دیگر شدت و وسعت طاسی وی، وضعیت پوست منطقه دهنده و گیرنده و روش مورد استفاده ( FUT یا FIT ) نیز در این مسئله دخالت دارند. این فاصله از ۳- ۲ روز تا ۱۲ – ۹ ماه و گاهی سالها متغیر است.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آخرین اخبار

logo-white-footer

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.
لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

آماده سازی و نصب وب سایت مهندس ملکی 09147794595